Azərbaycanda kibergigiyena üzrə əməkdaşlıq platforması yaradılır
Qlobal COVID-19 pandemiyası, karantin tədbirləri səbəbiylə yalnız İnternet vasitəsilə işini və təhsilini davam etdirən çoxlu sayda insanın gündəlik həyatına böyük təsir göstərməyə davam edir. Bu səbəbdən internet təhlükəsizliyinə xüsusi diqqətin yetirilməsi və kiber təhlükəsizliyin gücləndirilməsi olduqca önəmlidir. Adi istifadəçilər mütəxəssislərlə yanaşı kibertəhlükəsizliyin əsaslarını da öyrənməli və kibergigiyena qaydalarına riayət etməlidirlər.
B.EST Solutions şirkəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi yanında “Elektron Hökumətin İnkişaf Mərkəzi” və Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə birlikdə kibergigiyena elektron təlim platformasını həyata keçirmək üçün yaradılan dövlət-özəl tərəfdaşlıq proqramı çərçivəsində müqavilə imzaladı.
Bu kurs, onlayn mühitdə təhlükəsiz təcrübəsinin yüksəldilməsi və kiberhücumlara qarşı boşluqların aradan qaldırılması məqsədilə müxtəlif dövlət təşkilatları və agentlikləri, maliyyə strukturları, sığorta şirkətləri və universitetlər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Tərəfdaşlıq, B.EST Solutions şirkətilə birlikdə Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və “Elektron Hökumətin İnkişaf Mərkəzi” tərəfindən təşkil ediləcək bir sıra treniqlərin başlanğıcı olacaq. Bu layihə çərçivəsində təlimçilər beynəlxalq standartlar, milli təhlükəsizlik tələblərinə, informasiya təhlükəsizliyinin təşkilati siyasəti və ən qabaqcıl təcrübə əsasında kibertəhlükəsizlik risklərinin azaldılması üçün ən yeni təlimatlar, tövsiyələr, rəhbər prinsiplər və həllər təqdim edəcəklər.
Layihə, dövlət qurumları, universitetlər, maliyyə qurumları və özəl sektordan bu pulsuz onlayn kursdan faydalanacaq və rəqəmsal dünyada hücumlara qarşı kibertəhlükəsizlik sahəsində bacarıqlarını tətbiq edə biləcək 10.000 -dən çox şəxsi əhatə edəcəkdir. Layihənin ilkin məqsədi testdən keçdikdən sonra insanların kibergigiyenanın aşağı səviyyədə olmasının gözlənilməz nəticələrlə böhrana səbəb ola biləcəyini dərk etməsidir.
Proqram reallığa əsaslanır: ağıllı saatlar və uşaq oyuncaqları, habelə böyük sənaye obyektlərinin və atom elektrik stansiyalarının yüksək texnologiyalı avadanlıqları da daxil olmaqla şəbəkə vasitəsilə təxminən 30 milyarddan çox qadjet istifadə olunur. Bununla yanaşı artıq kiberməkanda misli görünməmiş miqyasda cinayət savaşı gedir. Məsələn, hər 60 saniyədə təxminən 1800 insan kibercinayətin qurbanı olur; hər dəqiqə təxminən 5500 verilənlərin sızması baş verir, kiber hücumların qurbanları isə 1 milyon avro məbləğində zərər görür.
Kibergigiyena elektron təlim platforması, kibertəhlükəsizlik sahəsində NATO tərəfindən mükafatlandırılmış, Estoniya şirkəti olan CybExer Technologies tərəfindən hazırlanmışdır. Bu şirkət kibertəhlükəsizlik üzrə yüksək texnologiyalı təlim platformalarının işlənib hazırlanması və xidməti sahəsində geniş təcrübəyə malikdir və kiberpotensialın inkişafına xüsusi diqqət yetirir.
Kiberpotensial, həm adi istifadəçilər, həm də bu sahənin mütəxəssisləri və strateji təyinatlı rəhbər şəxslər üçün nəzərdə tutulan, kibertəhlükəsizlik üzrə çoxlu sayda treninqlər və tapşırıqların uğurla həyata keçirilməsi üçün açar hesab edilir. CybExer Technologies-in imkanları və həlləri dünya üzrə ən böyük kiber təlimlərin həyata keçirilməsi üçün istifadə olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, CybExer Technologies şirkəti, hər bir iştirakçının şəxsi kiber zəifliklərini göstərmək üçün sadə və başa düşülən bir şəkildə yaxın gələcəkdə vətəndaşlara, xəstəxana və fabriklərin elektron sistemlərinə və ya hətta bir ölkənin iqtisadiyyatına kiberhücumlar ehtimalını artıra biləcək suallar verir.
Kibergigiyena elektron təlim platforması, ayrı-ayrı şəxslərə və təşkilatlara onların davranışlarının verilənlərin sındırılması, sızması və ya hücum şəklində kibertəhdidlər ehtimalına necə təsir edə biləcəyini anlamağa kömək edən veb alətdir. Bu alət istifadəçilərə həm öyrənmək, həm də öz biliklərini yoxlamaq imkanı verir.
Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, kurs konkret departament və ya bütün bir təşkilat üçün risk səviyyəsini təyin etmək üçün ümumiləşdirilmiş şəkildə istifadə edilə bilən fərdi risk profillərini də təqdim edir. Beləliklə, təşkilatlarla birlikdə ayrı-ayrı şəxslər də edilmiş riskləri aradan qaldırmaq üçün lazımi addımları atmaq imkanı əldə edə biləcəklər.

Cyber hygiene cooperation platform to be established in Azerbaijan
Global pandemics COVID-19 continue to have a huge impact on the daily lives of vast numbers of people, who need to continue to work and study online due to isolation measures. Therefore, special emphasis should be on online safety and it is extremely significant to strengthen the cyber security. Along with the specialists, ordinary users also need to know the fundamentals of cyber security and follow cyber hygiene rules.
The B.EST Solutions Company signed contract with the “E-GOV Development Center” under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan in the framework of Public-Private-Partnership Program, which is created to implement the national Cyber Hygiene e-Learning Course. The course is intended for the various governmental organizations and agencies, financial institutions, insurances, and universities with aim to create a safer online experience and eliminate the vulnerability to cyber-attacks.
The partnership will give a start to a series of the workshop, which will be provided by the Special Communication and Information Security State Service and by the “E-GOV Development Center” along with the B.EST Solutions Company. Within the scope of this project, the trainers will provide the latest instructions, recommendations, guidelines and solutions to lower cyber security risks based on international standards, national security requirements, organizational information security policies and best practices. In the framework of this project, more than 10000 people from public agencies, universities, financial institutions and private sector will benefit from this free online course, and apply their cyber awareness skills against the threats in the digital world.
The aim of this project to make people feel responsible after taking the test and to be aware that their poor cyber hygiene can cause a crisis with unpredictable consequences.
The mission is driven by reality: there are around 30 billion gadgets online, including smart watches and teddy bears as well as high technology equipment of large-scale production facilities and nuclear power plants. But it is already now that a criminal war is raging in the cyber space on the scale never seen before. For example, approximately 1,800 people are said to fall victims to cyber-crime every 60 seconds; every minute, 5,500 data leaks are believed to take place while losses of a total of 1 million euros are incurred by the victims.
The national Cyber Hygiene e-Learning Course is developed in cooperation with CybExer Technologies is a NATO-awarded Estonian cybersecurity company, which has a wide-ranging experience in providing and maintaining highly sophisticated cyber security training platforms with a special focus on cyber capability development, which are the key to successful delivery of a plethora of cybersecurity trainings and exercises aimed at ordinary users, technical responders and the very top of strategic leadership. CybExer Technologies’ capabilities and solutions have been used to conduct some of the world’s largest cyber exercises. It is significant to mention, that CybExer Technologies has created the world’s only e-learning platform, which uses simple questions to show any participant their personal cyber weaknesses, which could tomorrow result in an attack on the person or hospitals and factories or even the entire country’s economy.
Cyber Hygiene e-Learning Course is a web-based tool, which helps individuals and organizations comprehend how their own behavior could affect in a cyber threat incident in the form of hacking, data leak or attack. The tool enables the users to both learn and test their knowledge. Importantly, the solution provides individual risk profiles that can be aggregated to identify the risk level of a particular department or of the whole organization. Both the individual and the organization can then take the necessary steps to address the identified risk areas.