Artıq COVID-Pasportunu “Asan İmza” ilə əldə etmək olar
“Asan İmza” mobil elektron imza istifadəçiləri İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin rəsmi saytında və “MyGov” portalında COVID-Pasportunu əldə edə biləcəklər. 25 May 2021-ci il tarixindən etibarən İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi covid-pasportlarının əldə edilməsilə bağlı bir açıqlama verdi.
COVID-19 pasportunun iki növü var: “COVID-19 vaksin sertifikatı” və “COVID-19 immunitet sertifikatı”. “COVID-19 vaksin sertifikatı” COVID-19 xəstəliyi əleyhinə vaksinasiya olunanlara (iki dozada), “COVID-19 immunitet sertifikatı” isə xəstəliyə yoluxub sağalmış şəxslərə verilir. Sözügedən sertifikatları əldə etmək üçün İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin rəsmi internet səhifəsində E-xidmətlər bölməsinin “Şəxsi Kabinetə giriş” (https://kabinet.its.gov.az/az/index) altbölməsi seçilməlidir. Bu bölmə “MyGov” portalına da inteqrasiya edilib.
İstifadəçi, “Asan İmza” mobil elektron imza vasitəsilə “ASAN Login” sisteminə daxil olaraq, açılan pəncərədə “Digər xidmətlər” bölməsini seçməlidir. “Digər xidmətlər” bölməsi seçildikdə, ekranda aşağıdakı parametrlər əks olunacaqdır: “COVID-19 vaksin sertifikatı” və ya “COVID-19 immunitet sertifikatı”. Vətəndaş vaksin olunduqda, “COVID-19 vaksin sertifikatı” seçimini etməlidir. Xəstəliyə yoluxub sağalmış şəxs isə “COVID-19 immunitet sertifikatı” seçimini etməlidir.
Təqdim olunan covid-pasportunu elektron formatda yükləmək, eləcə də onu çap versiyasında əldə etmək mümkündür. Covid-pasportunun doğruluğunu sənəddə əks olunan “QR Code” vasitəsilə yoxlamaq olar.
Bundan başqa qeyd edək ki, vətəndaşlar covid-pasportunu “E-Təbib” mobil tətbiqi vasitəsilə də əldə edə bilərlər.
Xüsusilə vurğulanmalıdır ki, “Asan İmza” xidmətini mövcud olan mobil nömrədə də aktivləşdirmək olar və yeni nömrənin əldə edilməsinə ehtiyac yoxdur. “Asan İmza” xidmətinin aktivləşdiyi nömrədən istifadə etdikdə, həmin nömrəyə dövlət qurumları və digər elektron xidmət təchizatçılarından birbaşa olaraq, vacib ismarıcları qəbul etmək mümkün olacaqdır.
Azərbaycanda dövlət və özəl qurumlar tərəfindən təqdim olunan 1000-dən çox elektron xidmət “Asan İmza” mobil elektron imza vasitəsilə əlyetərlidir. Məsələn, “Asan İmza” ilə elektron vergi bəyannamələrinin təqdim edilməsi; malların və nəqliyyat vasitələrinin gömrük bəyannaməsinin elektron qaydada doldurulması; güzəştli mənzilin əldə edilməsi üçün müsabiqədə iştirak ərizəsinin təqdim edilməsi; onlayn rejimdə bank hesabının açılması; tender qarantiyasının onlayn əldə edilməsi; internet və mobil bankçılığın qeyri-məhdud sayda əməliyyatlarının icra edilməsi kimi vacib elektron xidmətlərə əlyetərlilik mümkündür.

COVID passport can now be obtained with “Asan Imza”
“Asan Imza” mobile electronic signature users can now obtain a COVID passport on the official website of the State Agency of Mandatory Health Insurance and on “MyGov” portal. On May 25th, 2021, the State Agency of Mandatory Health Insurance made a statement regarding the obtainment of COVID passports. There are two types of COVID passports: “COVID-19 Vaccine Certificate” and “COVID-19 Immunity Certificate”. A “Vaccine Certificate” is issued to individuals who have been vaccinated with two doses against the disease, and “Immunity Certificate” is issued to the individuals who were infected and have recovered.
In order to obtain these certificates on the official website of the State Agency of Mandatory Health Insurance, one needs to open “Şəxsi Kabinetə giriş (enter personal account)” subsection under the E-xidmətlər section (https://kabinet.its.gov.az/az/index). This section is also integrated into the “MyGov” portal. The user has to enter the “ASAN Login” system by using “Asan Imza” mobile electronic signature and select the “Digər xidmətlər (Other services)” section in the opening window.
When selecting the “Digər xidmətlər” section, the screen displays the following options: “COVID-19 Vaccine Certificate” or “COVID-19 Immunity Certificate”. If a citizen has been vaccinated, s/he needs to select “COVID-19 Vaccine Certificate”. An individual, that was infected and has recovered needs to select the “COVID-19 Immunity Certificate”.
The obtained COVID passport can be downloaded in electronic format, and/or received in a printed version. Authenticity verification of the COVID passport is possible by using the “QR Code” from the document. Additionally, citizens may obtain a COVID passport through the “E-Təbib” mobile application.
Importantly, when using an active number with “Asan Imza” service, one can receive important messages from government agencies and other e-service providers directly to the given number. Accordingly, it is strongly recommended to obtain the “Asan Imza” service on an active SIM-card, and there is no need to acquire a new number.
More than 1000 electronic services offered by public and private organizations are available with the “Asan Imza” mobile electronic signature. With a mobile identity, one may access vital electronic services, such as filling electronic tax returns; online credit; declaring goods and vehicles at customs; provision of notifications on labor contract to workers; application for affordable housing on preferential terms; opening bank accounts remotely; online issuance of tender guarantee; limitless transactions and internet and mobile banking.