“Vətəndaş” tipli “Asan İmza” xidməti tamamilə ödənişsiz təqdim ediləcəkdir
“Asan İmza” mobil elektron imzanın milli operatoru və Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının partnyoru olan B.EST Solutions şirkəti istifadəçilər üçün yeniliklər təqdim etməyə davam edir. Məlum olduğu kimi şirkət, 2020-ci ilin iyun ayında aylıq abunə haqqı saxlanılmaqla, 3 il müddətinə “Asan İmza” xidmətinin (“Vətəndaş” tipli “Asan İmza” xidmət növü) ödənişsiz təqdim edilməsi barədə qərar qəbul etmişdir. Xatırladaq ki, bu xidmətin aktivləşdirilməsi ödənişli olub, 18 AZN təşkil etmişdir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyası sahəsindəki təşəbbüslərini hərtərəfli dəstəkləmək və Azərbaycan vətəndaşları üçün elektron xidmətlərə geniş əlyetərlik imkanının təmin edilməsi məqsədilə B.EST Solutions şirkəti bütün mobil operatorlar, eləcə də Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətilə birlikdə sosial məsuliyyət təşəbbüsü irəli sürərək, 2021-ci ilin iyul ayından pandemiya dövrünə müddətində “Vətəndaş” tipli “Asan İmza” xidməti üçün aylıq abunə haqqını ləğv etməyə qərar verdi.
Xüsusilə vurğulanmalıdır ki, bu tarifdən 20 iyun 2020-ci ildən xidmətə qoşulan vətəndaşlarla yanaşı, bu xidməti 2021-ci ilin iyul ayından etibarən əldə edən bütün vətəndaşlar yararlana biləcəklər. Xatırladaq ki, bu xidmət üçün aylıq abunə haqqı 2.50 AZN təşkil edirdi. Siz “Asan İmza” xidmətini mövcud olan mobil nömrənizdə də aktivləşdirə bilərsiniz və yeni nömrə əldə etməyə ehtiyac yoxdur. “Asan İmza” xidmətinin aktivləşdiyi nömrədən istifadə etdikdə, həmin nömrəyə dövlət qurumları və digər elektron xidmət təchizatçılarından birbaşa olaraq, vacib ismarıclar əldə etmək mümkün olacaqdır.
Artıq istifadəçilər “Vətəndaş” tipli “Asan İmza” xidmətini tamamilə ödənişsiz əsaslarla əldə etmək və Azərbaycanda dövlət və özəl qurumlar tərəfindən təqdim olunan 1000-dən çox elektron xidmətdən yararlanmaq və beləliklə də fiziki olaraq, həmin qurumlara müraciət etməmək imkanına sahib olacaqlar. Vətəndaşlar – onlayn rejimdə bank hesabının açılması; internet və mobil bankçılıq; ipoteka üçün müraciət ərizəsinin göndərilməsi; güzəştli mənzilin əldə edilməsi üçün müsabiqədə iştirak ərizəsinin təqdim edilməsi; malların və nəqliyyat vasitələrinin gömrük bəyannaməsinin elektron qaydada doldurulması; nəqliyyat vasitəsinin idarə edilməsi üçün etibarnamənin elektron qaydada verilməsi; elektron məhkəmə portalında şəxsi kabinetinin idarə edilməsi; cərimələr barədə məlumatın əldə edilməsi; əmlak və həyat sosial sığortası; iş yerindən arayışın onlayn qaydada əldə edilməsi kimi önəmli xidmətlərdən istifadə edə bilərlər.
Bir daha qeyd edək ki, “Asan İmza” Azərbaycan Respublikası qanunvericiliynə əsasən əl imzasına bərabərdir. Unutmayın ki, “Asan İmza” SİM kartınızı və PİN kodlarınızı heç kimə verməməli və onları əlçatan yerdə saxlamamalısınız.
Xatırladaq ki, sahibkarlar və dövlət qulluqçuları üçün nəzərdə tutulan “İş” və “Dövlət” tipli “Asan İmza” xidmətinin qiyməti və aylıq abunə haqqı dəyişilməz olaraq qalır.
Vətəndaşlar, “1847″ Asan İmza Çağrı Mərkəzinə zəng edərək və ya info@asanimza.az elektron poçt ünvanına yazaraq suallarına cavab ala bilərlər.

“Citizen” type of “Asan Imza” service is provided free of charge
B.EST Solutions – the technical operator of “Asan Imza” mobile electronic signature and the Digital Trade Hub partner, continues to deliver innovations for users. In June 2020, the company lifted the activation fee of 18 AZN for the “Citizen” type of “Asan Imza” SIM-card, which would be valid for a three-year period. The service still included an active monthly subscription fee, which provided citizens access to all digital public services.
Now, B.EST Solutions in cooperation with the State Tax Service under the Ministry of Economy and along with all mobile operators, has decided to abolish the monthly subscription fee for “Citizen” type of “Asan Imza” service from July 2021, for the period of the pandemic. In line with its social responsibility, the company aims to ensure comprehensive support for initiatives of Mr. Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan in the field of digital transformation and provide a better access to a wide range of electronic services to Azerbaijani citizens.
This tariff is available for citizens, who have joined the service from June 20, 2020, as well as all citizens who will obtain the service from July 2021. It should be recalled that the monthly subscription fee for this service previously cost 2.50 AZN. Also, “Asan Imza” mobile electronic signature service can be obtained on an existing mobile number with no need to purchase a new number. By using an active number with the “Asan Imza” service, one can receive important messages from government agencies and other e-service providers directly to the number.
Now, users can obtain the “Citizen” type of “Asan Imza” service for free and have remote access to more than 1000 electronic services provided by public and private organizations in Azerbaijan. Among others, these electronic services include opening bank accounts remotely; Internet and mobile banking; mortgage application; application for affordable housing on preferential terms; declaration of goods and vehicles in customs service; electronic issuance of a power of attorney to drive a vehicle; a personal account management on the electronic court portal; obtaining information about fines; social insurance of life and property; proof of employment.
According to the legislation of the Republic of Azerbaijan, the “Asan Imza” service is equal to a handwritten signature. Therefore, one must not give anyone their personal SIM-card with “Asan Imza” and must not keep passwords in an accessible place.
It should be indicated that the monthly fee and cost of “Asan Imza” services for the “Business” and “Government” types remain unchanged for business entities and government employees.
By calling the number 1847 (“Asan Imza” Call Center) or by writing to info@asanimza.az, citizens may receive responses to their inquiries.