Azərbaycan “BMT-nin Ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi məsələləri üzrə qlobal tədqiqatı”nda lider mövqeyə sahib olub
14 iyul 2021-ci il tarixində interaktiv veb saytında Rəqəmsal texnologiyalar və ticarətin davamlı inkişafına dair BMT-nin 2021-ci il üçün Qlobal Tədqiqatının nəticələri dərc edilmişdir. Azərbaycan 2019-cu ilin əvvəlki tədqiqatı ilə müqayisədə ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi sahəsində yüksək nəticələr nümayiş etdirmişdir.
Tədqiqat, “ÜTT-nin Ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi haqqında” Sazişi (TFA), kağızsız ticarəti və “Asiya-Sakit Okean regionunda transsərhəd kağızsız ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi” Sazişi”nə aid olan və 140-dan çox ölkə və 50 meyarı və ticarətin davamlı sadələşdirilməsi meyarlarını (Kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələri (KOSM), kənd təsərrüfatı, qadınlar üçün) əhatə edir. 2021-ci ilin Tədqiqatına iki yeni meyar qrupu əlavə edilmişdir: ticarətin maliyyələşdirilməsinə dəstək üzrə meyarlar və böhran dövründə ticarətə dəstək meyarları.
Tədqiqat, BMT-nin beş regional komissiyası və artan sayda qlobal və regional tərəfdaşlarla birlikdə iki ildən bir həyata keçirilir.
(Cədvəl 1)
Ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsinin tətbiqi üzrə ortalama dünya göstəriciləri Cənubi və Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarında 65% və 68,8% təşkil etmişdir. 2021-ci ildə Azərbaycan ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi sahəsində yüksək mövqe – 86.02% tutmuşdur. Beləliklə, ölkə rəqəmsal və davamlı ticarətə dəstək üzrə MDB (Rusiya – 84.95%, Gürcüstan – 82.8%, İran – 77.42%, Ermənistan – 62.37%) və Mərkəzi Asiya ölkələri (SPECA) arasında (Qazaxıstan – 72,04%, Özbəkistan – 62,37%, Qırğızıstan – 69,89%) lider mövqeyə sahib olmuşdur. ESCAP-ın Asiya və Sakit Okean regionunda ticarətin və kağızsız ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə Tədqiqatında Azərbaycan 9-cu yerdə qərarlaşmışdır.
Azərbaycan üçün ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə meyarların qiymətləndirilməsinin nəticələri aşağıdakı kimidir:
• Şəffaflıq – 100%;
• Rəsmilik – 91,67%;
• Rəsmi müəyyən edilmiş mexanizmlər və əməkdaşlıq – 88,89%;
• Kağızsız ticarət – 85,19%;
• Transsərhəd kağızsız ticarət 66,67%.
Ümumilikdə, ölkədə ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi göstəricisi 2019-cu ildəki 81,72% -dən xeyli yüksəlmişdir.
(Cədvəl 2)
2019 və 2021-ci illər arasında ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə ümumi göstəricilərin müqayisəsi.
Tədqiqatın qiymətləndirilməsi 4 mümkün nəticəyə əsasən tərtib edilmişdir: 0: reallaşdırılmayıb; 1: planlaşdırma mərhələsindədir; 2: Qismən reallaşdırılmışdır; 3: Tamamilə həyata keçirilmişdir.
Ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə Ümumi Meyarlara əlavə olaraq, Azərbaycan kağızsız ticarətin sadələşdirilməsi, KOSM-lara dəstək üzrə meyarlar və kənd təsərrüfatına dəstək üzrə meyarlar kimi alt kateqoriyalarda yüksək nəticələrlə fərqlənmişdir.
Kağızsız ticarətə dəstək üzrə meyarlara aşağıdakı kateqoriyalar aiddir: – Avtomatlaşdırılmış Gömrük Sistemi; “Bir pəncərə” elektron sistemi; Gömrük bəyannamələrinin elektron qaydada təqdim edilməsi; Elektron ərizə və Mənşə Preferensial Sertifikatının verilməsi, eləcə də gömrük rüsumları və vergilərinin elektron ödənişləri – bunların hamısı indi Azərbaycanda maksimum ballarla “tam reallaşdırılmışdır”.
Kənd təsərrüfatı sahəsi və KOSM-larda prosedurların sadələşdirilməsi üzrə meyarlar ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə sabit meyarlar sayılır. Azərbaycanda bu ilki göstəricilərin nəticələri göstərilən kateqoriyalar üzrə 2019-cu illə müqayisədə xeyli yaxşıdır. Bu il əvvəlki ildəki üç meyarla müqayisədə dörd meyarın hamısını “tamamilə reallaşdırmışdır”.
(Cədvəl 3)
KOSM sahəsində prosedurların sadələşdirilməsi meyarları baxımından, ölkə üç meyarı “tam olaraq reallaşdırmış” və ikisini də “qismən həyata keçirmişdir” ki, bu da Cədvəl 4-də qeyd edildiyi kimi 2019-cu illə müqayisədə əhəmiyyətli yüksəlişin olduğunu göstərir.
(Cədvəl 4)
Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, Azərbaycan 2021-ci il fevralın 20-də qüvvəyə minən “Asiya və Sakit Okean Regionunda Transsərhəd Kağızsız Ticarətin Sadələşdirilməsi üzrə Çərçivə Sazişi”ni imzalayan ilk ölkələrdən biri oldu.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) tətbiqi və davamlı inkişafı yuxarıda qeyd olunan nəticələrin əksəriyyətinin yüksəlməsinə böyük təsir göstərmişdir.
RTQ, transsərhəd elektron ticarət sahəsində ixtisaslaşan və yerli KOSM-lar, dünya üzrə xarici investorlar və müəssisələr üçün ixrac prosedurlarını sadələşdirən bir platformadır. Transsərhəd elektron ticarət sahəsində rəqəmsal infrastrukturun inkişafı üçün yaradılan RTQ, müxtəlif sektorlarda, ölkələrdə və müəssisələrdə maraqlı tərəfləri və siyasət sahələrini birləşdirərək, ölkələr arasında malların qanuni hərəkətini asanlaşdırır. RTQ Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, PAŞA Bank, B.EST Solutions və AzerTelecom ilə birlikdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında reallaşdırılmışdır.
RTQ, qlobal miqyaslı problem olaraq qeyd edilən transsərhəd kağızsız ticarət kateqoriyasında nəticələrin yüksəlməsində Azərbaycana çox böyük dəstək oldu. 2021-ci ildə Azərbaycanın transsərhəd kağızsız ticarət göstəriciləri 50%-dən (2019-cu ildə) 66,67%-ə yüksəlmişdir. Bu, Cədvəl 5-də göstərildiyi kimi ortalama dünya göstəricilərindən və region üzrə ortalama göstəricilərindən xeyli yüksəkdir.
(Cədvəl 5)
“Dünya ölkələri ticarət üçün əlverişli mühit yaratmağa davam edir. 2019-cu ildəki son sorğudan bəri, ÜTT Sazişində ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə meyarların reallaşdırılması 128 ölkədə 5 faiz artmışdır. Ticarətin bürokratik prosedurlarının sadələşdirilməsindən başlayaraq, rəqəmsallaşma ilə yekunlaşan ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi səyləri transsərhəd əməliyyatları ilə əlaqəli vaxt və xərclərin ixtisar edilməsinə istiqamətlənmişdir. Qlobal iqtisadiyyatı yaxşılaşdırmaqla yanaşı, bu, milli ticarətin rəqabət qabiliyyətinin yüksəlməsinə təsir edir və davamlı inkişafa dəstək olur” – deyə, BMT-nin Asiya-Sakit Okean regionunda kağızsız ticarət və nəqliyyat üzrə Ekspertlər şəbəkəsində – UNNExT eksperti, B.EST Solutions şirkəti və “Texnologiyalar sahəsində qadınlara dəstək”- Femmes Digitales İctimai Birliyinin təsisçisi xanım Jana Krimpe qeyd etmişdir.
Xanım Krimpe əlavə olaraq bildirmişdir: “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanına əsasən dünyanın müxtəlif ölkələrilə transsərhəd elektron imzaların qarşılıqlı tanınması sxemlərinin həyata keçirilməsinə başlanıldı. Layihə, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən digər dövlət qurumları ilə əməkdaşlıqda idarə olunur. Bu layihə çərçivəsində m-Rezidentlik, şirkətin onlayn qeydiyyatı, virtual ünvanın açılması, onlayn bank hesablarının açılması, sərbəst satış sertifikatlarının verilməsi və digər bu kimi mühüm elektron xidmətlərin geniş spektri həyata keçirilir. RTQ layihəsi sənədlər və ödənişlərin avtomatlaşdırılması və rəqəmsallaşdırılması yolu ilə beynəlxalq ixracatla əlaqəli hər şeyi sadələşdirməyə istiqamətlənməklə yanaşı bürokratiyanı da aradan qaldırır”.
“Ticarət xərclərinin azaldılması bir ölkənin regional və qlobal səviyyədə istehsal-satış zəncirlərilə inteqrasiyasına kömək edə və ya onu poza bilər. Yüksəliş və dayanıqlı inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi ticarətin həcminin artırılması üçün ölkələrin ən vacib sahələrdə tanınma və dəyişdirməni həyata keçirmələri çox vacibdir. Bundan əlavə, qadınlar üçün ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi meyarlarının işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi, gender bərabərliyi, bütün qız və qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsinə nail olunması üçün əlavə səylərin göstərilməsi çox vacibdir. Azərbaycanda rəqəmsal texnologiya çevrilişinə dair son islahatlar və təşəbbüslər ölkənin transsərhəd elektron ticarət sahəsində aparıcı mövqeyini gücləndirə və verilənlərin transsərhəd mübadiləsi üçün möhkəm zəmin yarada bilər” – deyə, xanım Krimpe fikrini tamamlamışdır.
Tədqiqat, 2015-ci ildən bəri Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Regional Komissiyaları (UNRCs) tərəfindən UNCTAD, ICC, OECD və bir çox digər təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. Hal-hazırda UNRCs bəzi üzv ölkələrdən daxil olan verilənlərin yoxlanılması üzrə işləri tamamlayır. Bu işlər nəzərə alınarsa, nəticələr yaxın aylarda dərc ediləcək yekun hesabatda bir qədər dəyişdirilə bilər.

Azerbaijan takes a leading position in trade facilitation in UN Global Survey 2021
July 14, 2021, saw the launch of the results from the 2021 UN Global Survey on Digital and Sustainable Trade Facilitation, made available on the interactive website. Azerbaijan has continued its upward path in trade facilitation (hereinafter TF) advancement, exhibiting further improvements since the previous Survey from 2019.
The Survey covers over 140 countries and 50 TF measures specified in the WTO Trade Facilitation Agreement (TFA), Paperless Trade and the Framework Agreement on Facilitation of Cross-border Paperless Trade in Asia and the Pacific (CPTA) and Sustainable TF measures (for SMEs, agriculture, women). The 2021 Survey also included 2 new groups of measures: Trade finance facilitation measures and Trade facilitation in times of crisis. The Survey is conducted by the five UN Regional Commissions along with a growing number of global and regional partners every two years.
(Table 1)
The global average of trade facilitation implementation stands at 65% and 68.8% in the overall South and East Europe, Caucasus and Central Asia region. Within this context, Azerbaijan exhibited an impressive overall trade facilitation score of 86.02% in 2021. As such, the country has gained the leading position among the CIS countries (Russia – 84.95%, Georgia – 82.8%, Iran – 77.42%, Armenia – 62.37%) and Central Asian countries (SPECA) on digital and sustainable trade facilitation (Kazakhstan – 72.04%, Uzbekistan – 62.37%, Kyrgyzstan – 69.89%). Azerbaijan ranked 9th in the survey on trade facilitation and paperless trade in Asia and the Pacific (ESCAP).
The breakdown of the evaluation of trade facilitation measures for Azerbaijan is as follows:
Transparency – 100%;
Formalities – 91.67%;
Institutional Arrangement and Cooperation – 88.89%;
Paperless Trade – 85.19%;
Cross-Border Paperless Trade – 66.67%.
Taken together, this is also a significant improvement from the country’s trade facilitation score of 81.72% from 2019.
(Table 2)
General Trade Facilitation scores comparison between 2019 and 2021.
Source
The scoring of the Survey has been applied based on 4 possible outcomes: 0: Not implemented; 1: Planning stage; 2: Partially implemented; 3: Fully implemented.
In addition to the General Trade Facilitation Measures, Azerbaijan has exhibited exemplary scores in sub-categories such as Paperless Trade Facilitation, SME Facilitation Measures and Agriculture Facilitation Measures.
The measures in the Paperless Trade Facilitation category include Automated Customs System, Electronic Single Window System, Electronic submission of Customs declarations, Electronic application and issuance of Preferential Certificate of Origin, and the e-Payment of Customs Duties and Fees – all of which Azerbaijan has now “Fully implemented”, achieving maximum scores.
Agriculture Facilitation and SME Facilitation Measures count towards the Sustainable TF measures. Azerbaijan has shown great improvements within these categories compared to 2019. In the former, Azerbaijan has “Fully implemented” all four measures, compared to three measures from the previous year.
(Table 3)
In the latter – SME Facilitation – the country has “Fully implemented” three measures and “Partially implemented” the remaining two, which also illustrate a significant increase from 2019, as illustrated in Table 4.
(Table 4)
Furthermore, Azerbaijan has become one of the first countries to sign the Framework Agreement on Facilitation of Cross-Border Paperless Trade in the Asia-Pacific Region, which entered into force on February 20, 2021.
Many of these improvements have been supported by the implementation and ongoing development of the Digital Trade Hub (DTH) of Azerbaijan. The DTH is a cross-border e-commerce platform that simplifies export procedures for local SMEs, foreign investors and businesses globally. Built for the development of the digital infrastructure for cross-border e-Trade, the DTH connects different stakeholders and policy areas across sectors, borders and institutions, facilitating the legal movement of goods between countries. The DTH platform was built in public-private partnership between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, PASHA Bank, B.EST Solutions and AzerTelecom.
The DTH has also supported Azerbaijan in exemplifying improved results in the cross-border paperless trade category, which was highlighted as a challenge on a global scale. In 2021, Azerbaijan’s cross-border paperless trade score has increased from 50% in 2019 to 66.67%. This is well above the global average as well as the average in its region, as visualised in Table 5.
(Table 5)
“Countries across the globe continue to move towards a more seamless trading environment. The implementation of WTO TFA+ measures increased 5 percentage points across 128 countries since the last survey in 2019. Benefitting from the opportunities of global value chains is predicated on states’ continuous pursuit of trade facilitation. From the simplification of bureaucratic trade procedures to their digitalisation, trade facilitation efforts aim to reduce the time and costs of cross-border transactions. Beyond enhancing the global economy, this helps increase national trade competitiveness and support sustainable development,” notes Jana Krimpe – UNNExT’ Expert in the UN Network of Experts for Paperless Trade and Transport in Asia and Pacific, founder of B.EST Solutions and founder of the Public Association “Supporting Women in Tech” – Femmes Digitales.
“Thanks to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for strengthening the position of Azerbaijan as a digital trade hub and expansion of foreign trade operations, the country has started to implement cross-border e-Signatures mutual recognition schemas with several countries around the world. This is taking place under the management of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications in cooperation with other government institutions. It offers a wide range of useful e-services including m-Residency, online company registration, issuance of a virtual address, opening online bank accounts, issuance of free sales certificates and much more. The DTH was put in place to simplify everything related to international export by digitalising and automating all paperwork and payments as well as eliminating bureaucracy,” Mrs. Krimpe adds.
“The reduction of trade costs can make or break a country’s integration with regional and global value chains. In order to maximise trade as a driver of growth and sustainable development, it is therefore crucial for countries to recognise and pursue the most valuable areas of change. In addition, more efforts to design and implement TF measures for women and for achieving gender equality and the empowerment of all women and girls are needed. The latest reforms and digital transformation initiatives in Azerbaijan could increase its position as a leading country in cross-border eTrade and create the fundamental base for cross-border data flows,” Mrs. Krimpe concludes.
The Survey has been conducted by The United Nations Regional Commissions (UNRCs) since 2015, in cooperation with UNCTAD, ICC, OECD and many other organizations. The UNRCs are currently in the process of finalising feedback from some member countries on data validation. Results may therefore be slightly revised in the final report to be issues in the coming months.