Bakcell abunəçiləri üçün “Asan İmza”nı SMS vasitəsilə yeniləmək imkanı
Belə ki, “Fərdi”, “Biznes” və “Dövlət” tipli “Asan İmza” sertifikatlarına sahib olan bütün Bakcell abunəçiləri “Asan İmza” xidmətini növbəti 3 il müddətinə uzatmaq üçün “8500” qısa nömrəsinə aşağıdakı açar sözlərdən birini SMS vasitəsilə göndərə bilərlər:
“ferdi” – fiziki şəxslər üçün;
“biznes” – hüquqi şəxslər və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər üçün;
«dovlet» – dövlət qulluqçuları və yerli özünüidarəetmə orqanlarının nümayəndələri üçün.
“Asan İmza” sertifikatlarının müddətinin SMS vasitəsilə uzadılması xidmətindən Prepaid (əvvəlcədən ödənişli) və Postpaid (sonradan ödənişli) Asan İmza SİM kartlarının mövcud istifadəçiləri yararlana bilər. “Asan İmza” xidmətinin etibarlılıq müddəti haqqında məlumat əldə etmək üçün “8500” qısa nömrəsinə “status” açar sözünü SMS vasitəsilə göndərmək lazımdır. “8500” qısa nömrəsinə göndərilən bütün SMS-lər pulsuzdur.
Nəzərə almaq lazımdır ki, “Asan İmza” xidmətli SİM kartın SMS vasitəsilə uzadılması kifayət etmir, istifadəçilərdən eyni zamanda vergi ödəyicisinin e-taxes.gov.az vahid İnternet portalında onlayn şəkildə “Asan İmza” sertifikatlarının müddətinin bitməsinə 30 gün qalmış “Asan İmza” sertifikatlarını növbəti 3 il müddətinə uzatmaq tələb olunur. “Asan İmza” sertifikatının etibarlılıq müddəti bitdikdən sonra onun onlayn rejimdə uzadılması mümkün olmayacaq və istifadəçi sertifikatı yeniləmək üçün Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti nəzdində Asan Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinə (ASXM) fiziki olaraq müraciət etməli olacaqdır.
“Asan İmza” xidmətindən fiziki şəxslər (vətəndaşlar), hüquqi şəxslər və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər, dövlət qulluqçuları və özünüidarəetmə orqanlarının nümayəndələri istifadə edə bilərlər. İlk dəfə bu xidməti aktivləşdirmək üçün abunəçilər şəxsiyyət vəsiqələri ilə Bakcell Müştəri Xidmətləri Mərkəzlərindən birinə müraciət etməli və burada “Asan İmza” xidmətini aktivləşdirərək “Asan İmza” SİM kartını əldə etməlidirlər. Daha sonra isə SİM kartda Asan İmza sertifikatlarını aktivləşdirmək üçün Dövlət Vergi Xidmətinin Asan Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinə (ASXM) müraciət olunmalıdır.

Bakcell subscribers now have the opportunity to prolong “Asan Imza” via SMS
Thus, all Bakcell subscribers holding “Asan Imza” certificates in such categories as “Personal”, “Business” and “State” can send one of the following keywords via SMS to number “8500” in order to prolong the “Asan Imza” service for the next 3 years:
“ferdi” – for individuals (citizens);
“biznes” – for legal entities and individuals engaged in entrepreneurial activity;
«dovlet» – for government officials.
All current users of Asan Imza prepaid and postpaid SIM cards can use the service of extending the validity period of “Asan Imza” via SMS. To receive information about the validity period of the “Asan Imza” service, you need to send an SMS message with the keyword “status” to the short number “8500”. All SMS sent to the short number “8500” are free of charge.
It should be noted that along with the extension of the validity period of the Asan Imza SIM card via SMS, users will also have to extend the validity period of the Asan Imza certificate for the next 3 years by visiting the taxpayer’s single Internet portal e-taxes.gov.az 30 days before the expiration of the certificate. After the expiration of the “Asan Imza” certificate, the subscriber will not be able to renew it online. In this case, the subscriber will need to personally apply to the Asan Certificate Service Center of the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan.
The “Asan Imza” service can be used by individuals (citizens), individuals and legal entities engaged in entrepreneurial activities, as well as civil servants and representatives of self-government bodies. To activate this service for the first time, subscribers must apply to one of Bakcell Customer Service Centers with an identity card and activate the “Asan Imza” service by receiving the “Asan Imza” SIM card. Then, the subscriber needs to contact the Asan Certificate Service Center of the State Tax Service to activate the “Asan Imza” certificate on the SIM card.